biegwulkanow.pl

biegwulkanow.pl – dom, uroda, internet, biznes

zbilansowana dieta
Lifestyle

Zbilansowana dieta dla wegetarian

Coraz więcej osób decyduje się przejść na dietę wegetariańską, która ze swojego menu wyklucza produkty mięsne. Badania wykazały, że osoby niejedzące przetworów mięsnych, rzadziej zapadają na choroby układu krwionośnego. Poza tym dieta „wege” jest lekka, kolorowa i smaczna. Wystarczy tylko znać kilka dobrych przepisów, nauczyć się je modyfikować oraz tworzyć własne. Początkujący wegetarianin musi pamiętać, że eliminacja mięsa z codziennego jadłospisu to nie wszystko. Powinno się je zastąpić wysoko odżywczymi składnikami alternatywnymi. Zbilansowana dieta to dla jarosza zatem podstawa, o której musi pamiętać każdego dnia.

Żelazo to cenny składnik dla wegetarian. Duża ilość tego minerału występuje właśnie w mięsie. Jak zatem uzupełnić jego niedobory? Wśród artykułów spożywczych o dużej zawartości żelaza wymienia się m.in.:
– ciecierzycę;
– liście świeżego szpinaku;
– pestki dyni;
– sezam;
– szparagi zielone;
– fasolkę szparagową;
– soczewicę;
– jarmuż;
– fasolę białą;
– jagody goi.

Produkty, które są bogatym źródłem żelaza, powinny być spożywane jednocześnie z żywnością o dużej zawartości witaminy C – wtedy minerały są lepiej wchłaniane do krwi. Aby dieta wegetariańska była zbilansowana, nie należy również zapominać o różnorodności składników. Nie tylko duże znaczenie mają minerały, ale także białko odpowiadające za prawidłowy stan układu szkieletowego i mięśniowego.

Jarosze powinni też przykładać dużą wagę do witaminy B12. Dlaczego? Odgrywa ona dużą rolę w tworzeniu białych i czerwonych krwinek. Bierze również udział w syntezie białek i metabolizmie tłuszczów. Z którymi produktami dostarczymy jej do organizmu? Witamina B12 występuje m.in. w nabiale, pieczarkach, jajkach i płatkach śniadaniowych. Planowanie diety wegetariańskiej nie powinno wykluczać witaminy D, której dużo jest w ziarnach słonecznika, a nawet grzybach.

Aby nowy styl życia nie wiązał się z utratą koncentracji i zmęczeniem, należy pamiętać o uzupełnianiu kwasów Omega-3. Naturalnie zawarte są one w rybach i orzechach włoskich. Można je suplementować za pomocą oleju budwigowego tłoczonego na zimno. Dostępny jest w każdej aptece i sklepie zielarskim.

Dieta wegetariańska może być niezwykle korzystna dla naszego organizmu. Stosując się do ściśle określonych zasad i urozmaicając własny jadłospis, w krótkim czasie poczujemy zmiany, jakie zaszły w naszym ciele. Rezygnacja z mięsa nie powinna mieć miejsca, gdy nie jesteśmy na to gotowi. Wszystko powinno przebiegać zgodnie z naszym sumieniem i chęciami do dalszych zmian.

Przeczytaj więcej na unipex.com.pl