biegwulkanow.pl

biegwulkanow.pl – dom, uroda, internet, biznes

oszustwa internetowe
Lifestyle

Najczęstsze oszustwa internetowe – jak się chronić?

Mogłoby się wydawać, że na odległość, siedząc wygodnie w swoim domowym zaciszu przed ekranem komputera, nie może wydarzyć się nic niebezpiecznego. Niestety Internet nie jest do końca bezpiecznym miejscem i na użytkowników czyha wiele zagrożeń. Kluczowe będzie to, aby być ich świadomym i wiedzieć, jak się przed nimi uchronić. Dobrze zabezpieczone urządzenie przed cyberatakami to podstawa. Internetowi oszuści są bardzo sprytni i cały czas tworzą nowe sposoby na to, aby zaszkodzić innym, przywłaszczyć sobie cudze mienie. Pora zastanowić się nad tym, jakie są najpopularniejsze oszustwa internetowe, aby nie paść ofiarą cyberprzestępcy.

W jaki sposób można zostać oszukanym w Internecie i jak się przed tym bronić?

Oszustwa w Internecie były, są i prawdopodobnie będą zawsze. Istnieje mniejsze ryzyko padnięcia ofiarą cyberprzestępcy, ale jeśli będzie się świadomym zagrożenia, można uniknąć wielu nieprzyjemności i poważnych problemów. Każdy marzy o tym, aby wygrać pieniądze na loterii, ale jeśli się w nic nie gra, nie ma co liczyć na żadną nagrodę. Niestety w Internecie można natrafić coraz częściej na oszustwa loteryjne. Polegają one na wysyłaniu do Internautów maila ze sprytnie sformułowaną treścią, która ma przekonać do tego, że dana osoba została zwycięzcą loterii i jej nagroda czeka na odbiór. Wystarczy dokonać przelewu niewielkiej kwoty na podane konto fałszywej firmy loteryjnej, aby móc otrzymać swoją nagrodę pieniężną. Dla własnego bezpieczeństwa najlepiej będzie taką wiadomość od razu oznaczyć jako spam.

Kolejnym rodzajem są oszustwa nigeryjskie, które również polegają na wysyłaniu wiadomości e-mail, tym razem od rzekomego krewnego proszącego o pomoc w odzyskaniu pieniędzy z jakiegoś kraju. W treści znajduje się też nagroda za udzielenie pomocy w odzyskaniu środków, może to być między innymi podzielenie się zyskiem. Zasada jest tutaj prosta – nigdy nie powinno się przelewać pieniędzy nieznanej osobie, bo oszust już nigdy się nie odezwie po przelaniu kwoty i pozostanie się z zubożałym portfelem.

Na co należy uważać?

Internet to świetne miejsce, w którym można spotkać wiele ciekawych osób, nieuczciwych niestety też. Oszustwa matrymonialne to kolejny problem w Internecie. Atrakcyjna kobieta czy przystojny mężczyzna zza granicy chce przyjechać do kraju osoby poznanej w Internecie, ale niestety nie ma na to pieniędzy i prosi o pomoc. Zakochana ofiara niestety daje się często na to nabrać kierowana fałszywymi uczuciami i wysyła pieniądze, po czym kontakt z oszustem się urywa, a pieniądze przepadają. Manipulowanie cudzymi emocjami jest niestety bardzo silną bronią, nietrudno w sobie kogoś rozkochać i zostawić go z niczym, dlatego należy być bardzo ostrożnym i dobrze poznać daną osobą w rzeczywistości. Oszustwa na portalach społecznościowych również są coraz popularniejsze.

Cyberprzestępcy mogą włamać się na konto na Facebooku czy Instagramie, po czym zacząć rozsyłać do znajomych ofiary wiadomości z prośbą o przesłanie jakiejś kwoty pieniędzy na podane konto. Wyjaśniać mogą to przykładowo utratą pieniędzy za granicą i niemożnością powrotu do kraju. Pierwszą kwestią będzie to, aby dobrze zabezpieczyć swoje konto, stosując silne hasło i używając dobrego programu antywirusowego. Warto też postawić na program antyszpiegowski i zapoznać się z najczęstszymi zagrożeniami czyhającymi na użytkowników portali w social mediach.

W jaki sposób można zostać oszukanym w Internecie?

Coraz częściej spotykane są oszustwa domenowe, które polegają na podszywaniu się pod przedstawiciela firmy internetowej. Oszust dzwoni z informacją o planowanym wykupieniu domeny z inną końcówką przez nieuczciwą konkurencję, co ma na celu wyłudzenie pieniędzy od ofiary. Po przelaniu środków na konto wysyłane na maila okazuje się, że zamiast wykupienia domeny zapłaciło się tylko za jej dzierżawę i na dodatek mocno przepłaciło. Żadna rzetelna firma nigdy nie zadzwoni z takimi informacjami do swojego klienta. W Internecie nie brakuje też oszustw firm reklamowych i agencji interaktywnych. Można spotkać się z fałszywymi ofertami pracy i oszustwami związanymi z telemarketingiem. Popularny jest również pishing, czyli wykradanie informacji, a dokładnie wyłudzanie podstępem wrażliwych danych. Oszustwa SMS-owe i mailingowe to coraz poważniejszy problem. Ważne jest to, aby zawsze dokładnie czytać otrzymane treści, sprawdzać pochodzenie wiadomości oraz aktualizować system i oprogramowanie. Dla własnego dobra nie powinno się w ogóle odbierać telefonów od osób dzwoniących z zastrzeżonego numeru ani podawać danych dotyczących kont bankowych czy kart płatniczych.