Faktoring jest niezwykle skutecznym i wygodnym sposobem na pozyskiwanie środków na sfinansowanie bieżącej działalności. Dzięki tej usłudze można również bardzo efektywnie zabezpieczyć się przed ryzykiem braku zapłaty ze strony kontrahentów. Faktoring jest alternatywą dla kredytów firmowych, na którą z roku na rok stawia coraz więcej przedsiębiorców. Wynika to z faktu, iż procedury i formalności są tutaj znacznie ograniczone. W poniższym artykule szczegółowo wyjaśniamy, jak działa faktoring.
Faktoring – podstawowe informacje
Faktoring to proces sprzedaży wierzytelności, w którym przedsiębiorstwo (nazywane faktorem) kupuje wierzytelności od innej firmy (nazywanej faktorantem), której klienci zobowiązali się do zapłaty za towary lub usługi. Faktor płaci sprzedawcy część wartości wierzytelności, a następnie odzyskuje zobowiązanie od klienta. Dzięki tej usłudze można zamienić należności na gotówkę.
W sytuacji, gdy kontrahent zbyt długo zwleka z realizacją płatności za zamówiony towar bądź zrealizowaną usługę, przedsiębiorca ma zablokowane środki na rozwój firmy. Dzięki faktoringowi może je uwolnić. Firmy faktoringowe wypłacają część środków wynikających z faktur.
Jakie są różnice między faktoringiem a kredytem?
Z roku na rok coraz więcej firm zamiast kredytów wybiera faktoring. Czym jest to spowodowane? Wynika to przede wszystkim z różnic, jakie występują między faktoringiem a kredytami. Dotyczą one wielu kwestii, na przykład weryfikacji zdolności kredytowej. Każdy przedsiębiorca, który ubiega się o uzyskanie kredytu, jest bardzo wszechstronnie sprawdzany pod kątem zdolności do spłaty zaciągniętego zobowiązania. Bank bardzo szczegółowo weryfikuje jego historię kredytową, dochody itd. Z kolei w przypadku faktoringu weryfikacji podlegają kontrahenci – firmy, które współpracują z wiarygodnymi partnerami biznesowymi, nie powinny mieć problemu z otrzymaniem faktoringu.
Kolejna różnica dotyczy szybkości wydawania decyzji. Faktoring można uzyskać nawet w ciągu kilku godzin. Z kolei w przypadku kredytu formalności oraz czas oczekiwania na wydanie decyzji jest nieco dłuższy. Warto nadmienić, że wielu faktorów oferuje też wiele dodatkowych usług – mowa tutaj o ubezpieczeniu należności czy windykacji. Decydując się na kredyt nie mamy zapewnionych tego typu możliwości.
Faktoring online – czym się wyróżnia?
W tym momencie usługi faktoringu są również dostępne za pośrednictwem internetu. Faktoring online wyróżnia się tym, że formalności są ograniczone do minimum, co jest ogromnym ułatwieniem. Zasady działania faktoringu online są wyjątkowo proste. Mianowicie: przedsiębiorca wystawia faktury z odroczonym terminem płatności, a firma faktoringowa, z którą podpisze on umowę, płaci za nie wcześniej. Później kontrahent oddaje należność w terminie spłaty bezpośrednio do firmy faktoringowej.
Korzystając z usług faktoringu online podpisuje się umowę o współpracy, a następnie w przypadku pojawienia się takiej potrzeby można zgłaszać kolejne faktury do finansowania bez potrzeby wysyłania kolejnych wniosków.