Odpowiednia wentylacja w kuchni z całą pewnością jest niezwykle istotna. Dlatego warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej oraz poznać zasady związane z jej organizacją. Jest to bardzo ważny proces w każdym domu lub mieszkaniu, dlatego powinno się zwrócić na niego szczególną uwagę.
Przepisy
Informacje na temat ilości powietrza, które powinno zostać usunięte przez kanał wywiewny w kuchni zawarte są w Polskiej Normie PN-83/B-03430. Wentylacja w kuchni przepisy to aspekt, który odnosi się do każdego rodzaju pomieszczeń. Oprócz tego istotny jest również rodzaj wykorzystywanej kuchenki, a także informacja, czy w kuchni znajduje się okno. W przypadku kuchni z oknem zewnętrznym z kuchenką gazową norma wynosi 70 m3/h. Natomiast jeśli chodzi o pomieszczenie bez okna zewnętrznego z kuchenką elektryczną to norma wynosi 50 m3/h.
Jak wentylować kuchnię?
Wiele osób zastanawia się, jak w skuteczny sposób możliwe jest wentylowanie kuchni. W pomieszczeniach z oknem oraz kuchenką gazową najlepszym rozwiązaniem będą nawiewniki okienne, a także kratki nawiewne. W takich wnętrzach wentylacja wspomagana jest również przez dopływ powietrza z innych części domu lub mieszkania. W tym procesie istotny jest również fakt, aby nie zamykać drzwi pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami, ponieważ w tym przypadku cyrkulacja powietrza może zostać zaburzona.
Wentylacja a okap
Wentylacja w kuchni w bloku może zostać w bardzo skuteczny sposób usprawniona poprzez wykorzystanie okapu. Najlepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie tego urządzenia nad płytą grzewczą. Jednak warto również pamiętać, że nie powinno się zastępować tradycyjnych elementów wentylacyjnych, jakimi są kratki wentylacyjne lub nawiewniki. Dzięki okapowi możliwe jest skuteczne usuwanie nadmiaru wilgoci z kuchni, a także intensywnych zapachów, które powstają podczas gotowania.
Rodzaje wentylacji
W pomieszczeniach takich jak kuchnia mogą funkcjonować dwa rodzaje wentylacji. Wśród nich wymienia się zarówno wentylację mechaniczną, jak i grawitacyjną. Wentylacja grawitacyjna jest w pełni naturalnym procesem. Proces ten odbywa się na zasadzie grawitacyjnych ruchów powietrza. Natomiast mechaniczna kontrolowana jest poprzez różnego rodzaju wentylatory. Wśród nich można na przykład wymienić okap.
Wybór kratki wentylacyjnej
Bardzo istotną kwestią w odpowiedniej wentylacji z całą pewnością jest wybór właściwej kratki. Przedmiot ten powinien przede wszystkim spełniać rolę praktyczną, ale musi także dobrze wyglądać w danym pomieszczeniu oraz dobrze komponować się z jego pozostałymi elementami. Podczas wyboru kratki wentylacyjnej powinno się zwrócić uwagę na takie aspekty, jak kształt kratki, materiał, z którego została wykonana, a także jej funkcjonalność.
Skutki złej wentylacji
Zła wentylacja może mieć bardzo negatywne konsekwencje. Dlatego powinno się unikać takiego stanu rzeczy. Przede wszystkim nieprawidłowa wentylacja może prowadzić do nadmiaru wilgoci w pomieszczeniu. Dodatkowo, w przeciwnym przypadku, pomieszczenie może się stać również zbyt suche. Pojawienie się zmian w powietrzu może powodować negatywne konsekwencje dla zdrowia, dlatego warto zwrócić na ten aspekt szczególną uwagę.
Najczęstsze błędy
Nieprawidłowa wentylacja jest dość widoczna w pomieszczeniu. Przede wszystkim daje szereg niekorzystnych objawów. Wśród nich można wymienić utrzymywanie się nieprzyjemnego zapachu, duchotę w kuchni, a także zaparowane szyby podczas gotowania. Jeśli takie objawy się pojawiają to warto przyjrzeć się skuteczności wentylacji w danym wnętrzu.