Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że praca nauczyciela to ciężki kawałek chleba. Z drugiej jednak strony, nie ma chyba nic bardziej satysfakcjonującego niż dzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniem z dziećmi. Jak znaleźć pracę jako nauczyciel i o czym należy pamiętać, starając się o to stanowisko?
Praca dla nauczyciela – wybór placówki edukacyjnej
Nauczyciel jest osobą, której głównym zadaniem jest przekazywanie wiedzy dzieciom i młodzieży, stanie na straży ich rozwoju intelektualnego i moralnego oraz wspieranie ich w dążeniu do osiągnięcia wymarzonych celów. I choć wydawać by się mogło, że renoma pracy nauczyciela w ostatnich latach nieco się pogorszyła, to w dalszym ciągu jest to zawód dla ludzi z poczuciem misji.
Każda osoba, która stara się o posadę nauczyciela, musi przede wszystkim wybrać placówkę edukacyjną, w której chce pracować. Aby móc pracować na stanowisku nauczyciela w szkołach ponadgimnazjalnych, konieczne jest posiadanie tytułu magistra oraz zaliczenie specjalnego kursu pedagogicznego. Pracownikom szkół niższego szczebla oraz przedszkoli wystarczy tytuł licencjata, oraz wspomniany już kurs pedagogiczny. Wyjątek stanowią kierunki ze specjalizacją nauczycielską.
Praca dla nauczycieli – jak i gdzie szukać ofert?
Poszukiwanie pracy jako nauczyciel należy rozpocząć w taki sam sposób jak szukanie każdej innej posady – czyli od napisania CV, podania o pracę oraz listu motywacyjnego. Następną rzeczą jest poszukiwanie wolnego wakatu.
Pracę jako nauczyciel można znaleźć w tradycyjny sposób – roznosząc swoje CV do interesujących Cię placówek edukacyjnych. Jeszcze lepszym rozwiązaniem, jest umówienie się na spotkanie z dyrekcją, aby porozmawiać o wolnych wakatach. Nawet jeśli na tamten moment nie będzie żadnej oferty dla Ciebie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twoja chęć podjęcia pracy i determinacja, z jaką ją objawiasz, zostanie zapamiętana.
Innym sposobem szukania pracy dla nauczycieli jest po prostu przeglądanie ofert zamieszczanych w Internecie. Aktualne informacje o wolnych wakatach umieszczane są na stronach internetowych Kuratorium Oświaty danego województwa. Warto sprawdzać te strony codziennie, ponieważ ogłoszenia mogą pojawić się szybko i równie szybko zniknąć. Coraz szkół dysponuje własną stroną internetową lub profilem na portalach społecznościowych. To właśnie tam bardzo często umieszczane są oferty pracy dla nauczycieli. Warto obserwować profile interesujących placówek edukacyjnych i kontaktować się z nimi, gdy tylko pojawi się informacja o pracy.
Praca dla nauczyciela po godzinach – dodatkowe oferty
Wakacje dla nauczycieli są, podobnie jak dla dzieci, czasem odpoczynku. Nie oznacza to jednak, że nauczyciele zwolnieni są całkowicie z zawodowych obowiązków. Nie da się jednak ukryć, że w okresie letnim dysponują całkiem sporą ilością wolnego czasu, dlatego też dodatkowa praca dla nauczyciela podczas wakacji wydaje się ciekawym pomysłem na dodatkowy dochód. Oczywiście nauczyciel może też podejmować się dodatkowych zajęć w czasie trwania roku szkolnego, jeśli tylko nie koliduje to z jego obowiązkami zawodowymi.
Wiele osób korzysta z usług korepetytorów. Największe szanse na dodatkowe zatrudnienie z pewnością mają nauczyciele języków obcych. Mowa to oczywiście o dodatkowych zajęciach w szkołach językowych, do których dzieci uczęszczają po swoich zajęciach w szkole. Na dodatkowe godziny mogą też liczyć nauczyciele przedmiotów ścisłych. Wystarczy umieścić w Internecie ogłoszenie o korepetycjach, określić docelową grupę wiekową oraz egzaminy, do których nauczyciel może przygotować ucznia. Ciekawym rozwiązaniem są także korepetycje online, które pozwalają zaoszczędzić czas i pieniądze na dojazdy.