Oczywistą sprawą dla każdego jest to, że pracodawca wymaga życiorysu zawodowego od osoby aplikującej na dane stanowisko pracy. Coraz więcej przedsiębiorców oczekuje też listu motywacyjnego, czasem jest to nawet zaznaczone wyraźnie w ogłoszeniu o pracę. Nie są to jednak jedyne dokumenty, w niektórych przypadkach wymogiem może być też podanie o pracę. Dotyczy to przede wszystkim pracy w służbach. Jest to dodatkowe narzędzie, które może ułatwić znalezienie wymarzonej posady, szczególnie w przypadku dużej konkurencji. Pora zastanowić się nad tym, czym tak naprawdę jest podanie o pracę, w jakim celu się składa i jak je napisać.
Po co komu podanie o pracę, kiedy będzie przydatne?
Podanie o pracę jest jednym z dodatkowych dokumentów, które może zwiększyć szanse na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną i zatrudnienie w wymarzonej firmie. Podanie o pracę nie jest zwykle żadnym wymogiem, pisze je z własnej inicjatywy osoba poszukująca pracy. Dokument ma format kartki A4, zawiera kluczowe dane na temat osoby aplikującej na dane stanowisko, czyli dane personalne i kontaktowe, doświadczenie, zainteresowanie firmą i motywację do podjęcia w niej pracy. Do podania załącza się także CV i list motywacyjny. Istotne będzie to, aby podanie zostało umiejętnie napisane – w taki sposób, aby zaciekawić swoją osobą i skłonić potencjalnego pracodawcę do przeanalizowania CV, zapoznania się z listem motywacyjnym i zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Trzeba wobec tego zaprezentować się z jak najlepszej strony, pokazać swoją wartość, oczywiście wszystko musi być zgodne z prawdą i ściśle dotyczyć wybranego stanowiska pracy.
Wiele osób myli podanie o pracę z listem motywacyjnym czy nawet CV, ale są to trzy zupełnie inne dokumenty. Życiorys zawodowy jest odpowiedzią na ofertę pracy zamieszczoną przez pracodawcę, dołącza się do niego list motywacyjny. Jeśli jednak przedsiębiorca nie rekrutuje pracowników, a komuś zależy na pracy w jego firmie, to może sam złożyć do niego podanie, wyrażając w ten sposób swoje duże zainteresowanie zatrudnieniem w niej. Jeśli firma nie ogłasza otwarcie rekrutacji i bardzo rzadko informuje o wolnych wakatach, to zawsze można wyjść z inicjatywą i złożyć w niej podanie o pracę. Nie będzie trzeba cały czas śledzić aktualności, bo jeśli pracodawca zainteresuje się daną osobą, skontaktuje się z nią samodzielnie. Niektórzy marzą o podjęciu zatrudnienia w konkretnej firmie, dlatego warto podjąć jakieś działania i wysłać swoje podanie o pracę, aby pokazać, że jest się zmotywowanym i wartościowym pracownikiem, szczególnie jeśli ma się już doświadczenie przydatne na aplikowane stanowisko. Podanie o pracę to również świetna opcja dla osób, które pracowały wcześniej w danej firmie czy odbywały w niej praktyki i liczą na dalszą współpracę. Dokument ten przyda się także osobom niemającym jeszcze żadnego doświadczenia w danej branży/dziedzinie, ale chciałyby podjąć pracę w konkretnej firmie. Dotyczy to głównie osób młodych, uczących się.
Co znajduje się w podaniu o pracę?
W Internecie jest multum stron, na których znajduje się podanie o pracę wzór, wystarczy go pobrać i wypełnić swoim danymi, po czym wydrukować. Nie zaleca się jednak niczego powielać, ale należy zmodyfikować szablon, aby podanie było unikalne. Istotne będzie to, aby zawrzeć w odpowiedniej kolejności aktualne dane osobowe i kontaktowe, oficjalny i uprzejmy zwrot do adresata, wzmianki o doświadczeniu zawodowym (ma być istotne dla danego pracodawcy i przydatne na aplikowanym stanowisku pracy). Nie można zapomnieć o uzasadnieniu tego, dlaczego jest się wartościowym pracownikiem dla konkretnej firmy. Trzeba również wyrazić w podaniu chęć i gotować do odbycia rozmowy kwalifikacyjnej. Korzystając z gotowego szablonu, zawsze trzeba go dostosować do swoich indywidualnych potrzeb, danego stanowiska pracy. Kluczowe będzie upewnienie się o poprawności podanych danych – zarówno swoich, jak i potencjalnego pracodawcy. Jeśli dodaje się jakieś załączniki typu CV, to trzeba to zaznaczyć w podaniu. Gotowy wzór podania o pracę zawsze można rozbudować, wzbogacić o dodatkowe zwroty czy informacje. Nie należy jednak przesadzać z ilością treści, nadmiernie rozpisywać , bo do tego służy już inny dokument. Zobacz także: https://biegwulkanow.pl/dzialalnosc-nierejestrowana-na-jakich-zasadach-dziala/
Jak napisać podanie o pracę bez doświadczenia?
W podaniu o przyjęcie do pracy musi znaleźć się data napisania dokumentu i miejscowość. Niżej zawiera się swoje imię i nazwisko, adres zamieszkania, e-mail, numer telefonu. W dalszej części trzeba podać nazwę firmy i adres lub imię i nazwisko osoby, do której składa się podanie o pracę. Zaznaczyć należy również stanowisko pracy, o które się ubiega dana osoba. Potem można już przejść do napisania swojej chęci podjęcia pracy w danej firmie, na konkretnym stanowisku oraz tego, jakie korzyści będą z tego płynąć dla pracodawcy. Trzeba przedstawić swoje doświadczenie zawodowe i osiągnięcia, które przydadzą się w firmie. W podaniu o pracę musi być prośba o kontakt zwrotny i spotkanie kwalifikacyjne, informacja o dołączonych dokumentach i podpis. Jeśli nie ma się doświadczenia zawodowego, to należy opisać swoją motywację i mocne strony, przedstawić zdobytą wiedzę i umiejętności, napisać o chęci do nauki i otwartości na zdobywanie doświadczenia, wskazać na szybkie przyswajanie wiedzy. Można też napisać, co wniesie się do firmy i co ona na tym zyska.